فرهنگ و هنر

باید کاریکاتوریست‌ها را روی سرشان بگذارند

“کاریکاتوریست ، در واقع ، جامعه خود را بیمار می کند و مقامات باید آنها را روی سر خود بگذارند و از آنها قدردانی کنند ؛” اما گاهی رفتار با این هنرمندان بسیار ظالمانه است و مقامات نسبت به خودشان عدم تحمل نشان می دهند. ”

جملات بالا بخشی از اظهارات جواد علیزاده – کاریکاتوریست و کاریکاتوریست پیشکسوت کشورمان – است که در مصاحبه ای با خبرگزاری دانشجویان ایران (کوآرت) به مناسبت درگذشت ایرج یکزار بیان شد.

همانطور که علیزاده در مورد شخصیت هنری الف (کاریکاتوریست قدیمی کشورمان که اخیراً درگذشت) گفت: “من در اواخر سال 1348 در مجله کاریکاتور با آثار این هنرمند آشنا شدم. از نظر شخصیت آنها را زیاد نمی شناختم. ، اما کاریکاتورهای آنها بسیار خنده دار و بسیار کارتونی بود ؛ “یعنی آنها چهره افراد را از نظر روحی و روانی و چیزهای دیگر آنقدر خوب جلوه می دادند که من هنگام تماشای انیمیشن آنها بدون مطالعه موضوع انیمیشن می خندیدم.”

وی ادامه داد: “او یک قلم زیبا داشت که می توانست حالات چهره را به خوبی برجسته کند.”

علیزاده با اشاره به اینکه هر کاریکاتوریست سبک خاص خود را پیدا می کند ، افزود: نمی توانیم بگوییم کاریکاتوریست ها سبکی ندارند ؛ زیرا همه هنرمندان این حوزه با کار مداوم و شاید ناخودآگاه سبک خود را پیدا می کنند.

به گفته این هنرمند ، هر کاریکاتوریستی که می خواهیم کار او را تجزیه و تحلیل کنیم ، باید موضوع را از نظر موضوع نشان دهیم ، چه نوع فکری دارد و چه تکنیکی دارد. “آقای زری از نظر تکنیک و اجرا کاریکاتوریست بسیار موفقی بود ، اما در دوران اخیر به دلیل بیماری و نزاع کاری ، کارتون را جدی نگرفته است ، به همین دلیل گاهی بین آثار او فاصله وجود دارد ، ” او گفت. به اما آنها همچنین از نظر ذهنیت و موضوع ایده آل های بسیار جالبی دارند. “او بیشتر به عنوان روزنامه نگار کار می کرد ، اما در برخی موارد آثار غیر روزنامه نگاری نیز در آثار او دیده می شد.”

علیزاده ادامه داد: “او در دو سبک روزنامه نگاری و جشنواره مهارت داشت ، اما در شیوه روزنامه نگاری فعالتر و برجسته تر بود. من او را صاحب سبک و سیاست خوبی می دانم ، او آن را در دوره های مختلف قرار داد و به همین صورت باقی خواهد ماند.” ”

وی در پاسخ به سوالی در مورد ماهیت کار ایرج یاخازاره گفت: “کاریکاتوریست که با احساسات مردم سروکار دارد و انتقاد را در جامعه ترویج می کند که منجر به توسعه سیاسی بین مردم و مسئولان می شود. از نظر فنی ، کاریکاتوریست سعی می کند با استفاده از کارتون می توانید یک موضوع ساده را پیچیده کنید. و او توجه مخاطبان را به خود جلب کرد. “من فکر می کنم که کار آقای خزر همه این ویژگی ها را داشت و به دلیل انتخاب موضوعات خنده دار ، او حسی را در بینندگان ایجاد کرد. ”

اراج علیف

همانطور که این هنرمند درباره دلیل کنار گذاشتن ایرج یکزار و هنرمندانی مانند او گفت: “شاید برخی از کاریکاتوریست ها آنطور که باید مورد احترام و قدردانی قرار نگیرند و در نهایت این هنرمندان از این عرصه عقب نشینی می کنند. اما برخی دیگر ، زیرا به آن معتاد شده اند. به قول معروف ، این کار را تا آخرین قطره خون ادامه دهید. نسل جوان و جوان به احتمال زیاد از موضوعات و ایده های کاریکاتوریست های جدید پیروی می کنند زیرا از نظر سن به آنها نزدیکتر هستند ، اما من معتقدم که در نمی توان گفت که هنر قدیمی است و بازنشستگی در هنر چندان معنایی ندارد. “هرچه بیشتر کار کند ، تجربه اش بیشتر است.”

وی ادامه داد: “وجود هنرمندانی مانند آقای زری و امثال او در کشور ما که زیاد کار کرده اند اما شناخته شده نیستند ، نشان می دهد که در جامعه ما زمینه لازم برای پیشرفت و شناخته شدن کاریکاتوریست وجود ندارد. همانطور که از طرف دیگر ، در جامعه ما مسئله ای وجود دارد به نام کپی رایت رعایت نمی شود. من نزدیک به 50 سال است که در تجارت هستم و اتفاقات زیادی افتاده است که کارهای من بدون مجوز در مجلات و وب سایت ها منتشر شده است. و ذکر منبع. “در خارج از کشور ، هنگامی که یک طراح یا کاریکاتوریست کار خود را با امضای شخصی خود ارسال می کند ، هر بار که اثرش تجدید چاپ می شود ، دستمزد دریافت می کند.”

به گفته علیزاده ، این در ایران خبری نیست. حق چاپ رعایت نمی شود و کاریکاتوریست ها به درستی رفتار نمی کنند. مخاطبان این حوزه نیز کاریکاتور را جدی نمی گیرند و از طرفی مشخص نیست که این هنر را هنر تجسمی می دانند یا روزنامه.

این هنرمند در پایان با اشاره به این که ایرج یاخازار علاوه بر کاریکاتور در مسائل مادی و اقتصادی نیز نقش داشت ، گفت: “اکثر کاریکاتوریست ها عاشق هستند ، از جمله خود آقای زری و نسل او که به مسایل مادی اهمیت چندانی نمی دهند. اما با توجه به عشق ما به خودمان نشان می دهیم و شرایط نامساعدی که ما از آن لذت می بریم ، بسیاری از ما که از نظر مالی وضعیت بهتری داریم ، طبیعتاً تسلیم می شویم. خوشبختانه آقای زری هیچ مشکل مالی نداشت ، زیرا از ابتدا مشغول مسائل مادی و اقتصادی بود. علاوه بر کاریکاتور ، و بنابراین فرصتی برای پرداختن زیاد به انیمیشن نداشت.

کار یراج یکزار

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا