فرهنگ و هنر

دلالان تست کرونا در کمین زوار اربعین

“به منظور تسهیل کار ویزای شما ، می توانم با دریافت 500000 تومان آزمون غیبت در صورت ابتلا به کرونا را آماده کنم.”

به گزارش کوآرت ، روزنامه خراسان نوشت: این ادعای یکی از افرادی است که در مقابل متقاضیان ویزا در مقابل کنسولگری عراق اقدام به یافتن مشتری کرده است.

سالانه بسیاری از زائران در اربعین الحسینی به کربلا می روند تا مراسم عزاداری را در جوار حرم امام حسین انجام دهند ، اما امسال وضعیت با زمزمه هایی درباره محدودیت سفر توسط دولت عراق تغییر کرده است. اخیراً دولت عراق اعلام کرد که امسال تنها 40 هزار زائر قادر به سفر به این کشور خواهند بود که از این تعداد 30 هزار سهمیه برای زائران ایرانی است و سفرها تنها از طریق هوایی انجام می شود. از سوی دیگر ، وزیر بهداشت در روزهای اخیر اظهار داشت: طبق تصمیم فرماندهی ملی کرونا ، افرادی که مایل به حضور در مراسم اربعین حسینی هستند باید دو دوز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند ، در غیر این صورت مجوز خروج از کشور و ورود عراق را نخواهد داشت. این باعث واکنش برخی افراد شد زیرا آنها معتقد بودند طیف وسیعی از نوجوانان و جوانان به دلیل عدم دریافت واکسن نمی توانند به عراق سفر کنند. با این حال ، هنوز ابهاماتی در مورد محدودیت های سفر در عراق وجود دارد ، تصمیم نهایی مقامات هنوز نهایی نیست ، فقط متقاضیان ثبت نام می شوند.

تلاش برای اخذ ویزای عراق از سوی برخی متقاضیان منجر به سوء استفاده از برخی دفاتر مسافرتی شد تا جایی که اخیراً برخی از آژانس های مسافرتی با وجود ممنوعیت سفر بدون روادید به عراق ، قول دادند که به مسافران در فرودگاههای بغداد و نجف ویزا صادر کنند. در نتیجه برخی مسافران به کشور بازگشتند.

برای اطلاع از وضعیت ویزا برای مسافران به عراق ، برای پیگیری شرایط آنها به کنسولگری عراق در مشهد مراجعه می کنیم.

ادعای ویزا غیرقانونی است

و با مشاهده افرادی که برای دریافت ویزای ورود مقابل کنسولگری عراق تجمع کرده بودند ، وارد صف متقاضیان شد تا از علت صدور ویزا با وجود ممنوعیت سفر به عراق مطلع شود. بلافاصله پس از حضور در آنجا ، متوجه شدم افرادی که به سفارت آمده اند یا عراقی هستند یا ایرانی با دعوت نامه. یکی از مردانی که ادعا می کند در بغداد زندگی می کند ، گفت: “من عراقی هستم و می خواهم از طریق هوا به کشورم برگردم ، بنابراین محدودیت ویزا ندارم ، اما ایرانیان ویزا نمی دهند.” علاوه بر آزمایش کرونا ، آزمایش های هپاتیت و سل و آزمایش های حفاری. آه تو. همانطور که ما پرسیدیم. نتیجه آزمایش کرونا باید 48 ساعت قبل از پرواز تحویل داده شود. “

مرد میانسال عراقی دیگری که در ایران زندگی می کند گفت: “من و همسر و فرزندانم دوست داریم با جاده و ماشین به عراق سفر کنیم.” در شرایط کنونی ، برای دریافت ویزا باید شناسنامه عراقی داشته باشید ، یا اگر پاسپورت ایرانی دارید ، والدین شما باید عراقی باشند ».

وی گفت: “البته من فکر می کنم شما می توانید با کاروان به عراق سفر کنید.”

من به یک کارمند کنسولگری می روم که جلوی در ورودی ایستاده است تا مطمئن شوم که شهروندان ایرانی نیز ویزای عراق را دریافت می کنند. وی گفت: “ایرانیان ویزا دریافت نمی کنند و فقط عراقی ها می توانند سفر کنند.” سفر به عراق از طریق زمینی و هوایی است. هنوز به ما اطلاع نداده اند که ایرانیان چه زمانی می توانند ویزا دریافت کنند.

با وجود پاسخ مامور کنسولگری ، من هنوز با افرادی که مقابل سفارت ایستاده اند صحبت می کنم. دختر بچه ای که با تلفن صحبت می کند توجهم را جلب می کند. وقتی با او صحبت کردم ، او ادعا کرد که عراقی است. وی در پاسخ به سوالی در مورد نحوه اخذ ویزا گفت: “من از دیگران شنیده ام که یک شرکت مسافرتی به نام … ویزای دو هفته ای را برای ایرانیان به قیمت 30 دلار ارائه می دهد.”

500 هزار تومان؛ هزینه عدم وجود کرونا برای ویزای عراق

چند پسر جوان کنار هم روی پله ها نشسته اند و با کنجکاوی همه کسانی را که به سفارت می آیند و می روند تماشا می کنند. من در مورد شرایط ویزا می پرسم. یکی از کسانی که خود را مترجم معرفی کرد گفت: “در حال حاضر فقط عراقی ها می توانند به عراق بروند و ایرانیان نمی توانند ویزا بگیرند ، اما من می توانم در آزمون غیبت کرونا شرکت کنم.”

توضیحات بیشتری در مورد آزمایش غیبت کرونا از او بخواهید که می گوید: “ما 500000 تومان می گیریم و به جای آزمایش کرونا ، فرم تست کرونای منفی را برای شما آماده می کنیم و نیازی به آزمایش ندارید.”

وقتی از او پرسیدم آیا می تواند کاری برای من برای دریافت ویزا انجام دهد ، او به من گفت: “من فردی را می شناسم که می توانم برای شما ویزا بگیرم.” می توانید بعداً با من تماس بگیرید تا به من اطلاع دهید.

دو ساعت دیگر با این فرد تماس می گیرم تا پیگیری کنم. او می گوید: “یکی از آژانس های مسافرتی که من با آن کار می کنم مایل است شش میلیون تومان برای مطابقت با ویزای شما دریافت کند و از طرف شما در آزمون غیبت کرونا شرکت کند. البته هزینه ها فقط برای بلیط هواپیما است.” وی افزود: “اگر شما می خواهید با پروازهای عراقی سفر کنید ، باید 9 میلیون تومان با همان شرایط پرداخت کنید. زیرا هواپیماهای عراقی کیفیت بهتری دارند. “

اما پس از قطع ارتباط با این شخص ، با چندین آژانس مسافرتی در مورد ویزای عراق صحبت کردم ، و همه آنها ذکر کردند که هنوز مشخص نیست و مجوز ویزا ندارند.

مقامات فرمانداری پاسخگو نبودند

برای پیگیری آخرین اخبار در مورد محدودیت های سفر در عراق ، چندین بار برای هماهنگی و مدیریت حج با محمدصادق براتی ، معاون استاندار خراسان رضوی تماس گرفتیم ، اما وی پاسخی نداد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا