فرهنگ و هنر

نمی‌توان معجزه کرد/ ضرغامی ۲۰ سال زمان می خواهد

یک صنعتگر که دارای آثار مربوط به ویروس کرونا است ، می گوید: “بسیاری از کارخانه های دولت قبلی به دلیل گرانی مواد اولیه تعطیل شدند. آنها از آن قدردانی نمی کنند و در بخش رسانه ها در این زمینه فرهنگ سازی وجود ندارد. برای صنایع دستی.”

شهرام امیری هنرمند صنایع دستی و استاد محصولات چوبی است که آثاری مانند ویدئو آرت را برای اطلاع عموم مردم درباره موضوع کرونا خلق کرده است.

وی به خبرگزاری دانشجویان ایران (کوآرت) گفت: ما سالهاست که به دلیل عدم کفایت نمایندگان و مدیران کل صنایع دستی در زمینه تجارت در انتهای لیست قرار داریم. هیچ گونه فرهنگی در مورد صنایع دستی در بخش فیلم و تلویزیون. و هیچ نگاهی به این موضوع نشده است. “”

این هنرمند با اشاره به کشوری مانند هند که از صنایع دستی خود برای ارائه فرهنگ در همه فیلم هایش استفاده می کند ، ادامه داد: ناراحت کننده است که ترکیه با همه تظاهرات سیاسی خود ، هنر ما را در یونسکو به نام خود ثبت کرده است.

امیری همچنین به مشکلات آموزشی موجود در زمینه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: از نظر آموزشی ، میراث فرهنگی دانشگاه نزدیک به 9 سال یا بیشتر بسته شده است و متأسفانه سایر زمینه های آموزش هنری ، به جز بخش خصوصی. “آنها نتوانستند بسیاری از کارشناسان را آموزش دهند.

به گفته این هنرمند ، شیوع ویروس کرونا به سادگی منجر به تعلیق برخی نمایشگاه های سالانه شد. وی ادامه داد: “کرونا تنها یک ویژگی دارد که در آن مقامات از مسئولیت خود شانه خالی می کنند … یعنی وقتی نوبت به برگزاری نمایشگاه می رسد ، می گویند این یک هاله است.” آنها می گویند قیمت مواد اولیه بالا است. این کرونا است ، در حالی که کرونا هیچ ربطی به قیمت دلار ندارد.

امیری با اشاره به اینکه قیمت مواد اولیه در زمینه صنایع دستی به شدت افزایش یافته است و در سالهای اخیر تعداد زیادی کارگاه به همین دلیل تعطیل شده است ، افزود: قیمت محصول نهایی با افزایش قیمت افزایش یافته است. این از مواد اولیه ساخته شده است اما محصولات با همان قیمت قبلی به فروش می رسند و ما نمی توانیم قیمت آنها را افزایش دهیم. “زیرا در این مورد ، هیچ خریدی برای آنها پیدا نمی شود.

به گفته این هنرمند ، نه تنها سود بلکه حتی دستمزد هنرمندان صنایع دستی نیز کاهش یافته و وضعیت به هر نحوی برای هنرمندان مضر است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که بیماری عروق بیماری کرونا قلب فرصتی برای استفاده از آن شده است ، “با ذخیره مواد اولیه ای که در کارگاه خود دارم ، می توانم آنها را به تجارت تبدیل کنم.”
امری بر این واقعیت که نگاه به صنایع دستی باید جهانی و تجاری باشد ، تأکید کرد و ادامه داد: “هنردوستان هرگز به آن به عنوان وسیله ای برای درآمد نگاه نکرده اند.” بزرگترین ضعف و اشکال این است که این علاقه مندان فقط در حال یادگیری یک تکنیک با بسیاری از نقاط ضعف برنامه های آموزشی موجود که خروجی ندارند.

وی با اشاره به فشارهای موجود در زمینه صنایع دستی بر روی هنرمند برای تولید انبوه ارزان ، در پاسخ به سوالی در مورد دلیل این انتظار گفت: “مشکل این است که ظاهر بد نیست. صنایع دستی دو قسمت اساسی دارد. : هنرهای ماشینی و صنایع دستی. “بخشی از کارهای صنایع دستی توسط ماشین ها انجام می شود ، که غیرممکن نیست ، اما در این میان فشار بر هنرمند و کارخانه بیشتر است تا محصولات نهایی را به بازار عرضه کند و آنها را ارزان تر کند ، و نه بر روی فروشنده “

در پایان این گفتگو ، العامری در پاسخ به سوالی در مورد حضور آزت الله ضرگامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت: «من با حضور آقای ضرگامی در این سمت کاملاً موافقم و از طرف دیگر فکر می کنم می توان بخش کوچکی از برنامه های پیشنهادی خود را در زمینه های مختلف هنری توسط وزیر انجام داد. آقای ضرگامی به این سمت منصوب شده است در حالی که شرایط مساعد نیست و هیچ معجزه ای نمی توان برای آن انجام داد. او باید حداقل برای بیست آینده برنامه ریزی کند سال برای تثبیت اوضاع در این منطقه ، و اگر آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور در چهار سال آینده منصوب شود و نه در چهار سال آینده ، او فقط هشت سال فرصت دارد تا این کار را انجام دهد. “آنها وقت دارند.”
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا