فرهنگ و هنر

چشم‌اندازی از هورامانِ جهانی – کوآرت

همزمان با درج منظره فرهنگی هورامان / اورامانات در فهرست میراث جهانی یونسکو ، کمیسیون ملی یونسکو – ایران با یادآوری نمایشگاه عکس “اورامان ؛ بررسی Skylab” منظره این سرزمین را به یاد آورد.

به گزارش کوآرت ، به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو – ایران ، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران گفت: دفتر نمایندگی ایران در پاریس به این واقعه فرخنده دست یافت. همچنین باید از مدیران ، مسئولان و هنرمندان استانهای کردستان و کرمانشاه که تلاشهای زیادی در این راستا انجام داده اند تشکر کنم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو – ایران با بیان اینکه این مسئله برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است ، یادآور شد: هنرمندان ایرانی از این طریق با سازماندهی برنامه هایی مانند نمایشگاه گروهی عکس “اورمان ؛” دامن آسمان “همراه بودند نقش مهمی در این رویداد داشت ، و من از همه آنها قدردانی می کنم.

نمایشگاه گروهی عکس “اورامان ؛ تضمین آسمان” در اکتبر 2016 با حضور حاج حسام مهدی ، ارزیابی کننده مصری پرونده اورمانات توسط ICOMOS (نهاد مشورتی یونسکو در مورد حفظ و حفاظت از میراث فرهنگی) در خانه ایران برگزار شد. هنرمندان

این نمایشگاه شامل 70 عکس انتخاب شده از 35 عکاس ایرانی ، عمدتاً از استانهای کرمانشاه و کردستان بود که تصاویری بدیع از طبیعت ، معماری ، زندگی روزمره مردم و آینه های بی نظیری مانند “عروسی برچالیار” و “بلانجان” را به تصویر کشید.

پس از مجموعه برنامه های مربوط به پرونده ثبت جهانی چشم انداز فرهنگی اورامانات ، مجموعه منتخب آثار این نمایشگاه در 105 صفحه و 300 نسخه توسط کمیسیون ملی یونسکو – ایران منتشر شده است.

هورامان یا اورامامانات نام مناطق تاریخی با بافت شیب دار و آداب و رسوم خاص است که شامل مناطقی از شهرهای سروآباد ، سنندج و کامیاران در منطقه کردستان و شهرهای پاوه ، جوانرود ، نودشه و نوسود در استان کرمانشاه است.

معماری هرمان (اورامانات) کاملاً متناسب با کوهستان بوده و بر اساس ساخت و ساز با استفاده از سنگ و دیوار خشک بنا شده و خانه های روستاهای منطقه به دلیل شیب تند دامنه های صخره ای به صورت پلکانی ساخته شده اند. بیشتر آنها در دو طبقه ساخته شده اند و با توجه به زندگی افراد ، مساحت خانه ها با یکدیگر متفاوت است و خانه های باغبانان ، کشاورزان و دامداران به گونه ای متفاوت است. اغلب طبقه همکف مخصوص گله و انبار است. فضای اصلی مسکونی در طبقه فوقانی واقع شده و از بخشهای مختلف تشکیل شده است. مردم این منطقه نیز به گویش هورامی صحبت می كنند.

کمیسیون ملی یونسکو – ایران این موفقیت بزرگ را به ملت بزرگ ایران و همه همکاران محترم که در این امر جهانی نقش دارند تبریک می گوید.

موضوع منظر فرهنگی هورامان / اورامانات در جلسه امروز چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو (سه شنبه 5 آگوست 1400) در فوژو ، چین و با تصویب اعضای کمیته ، بیست و ششمین میراث مشهود بررسی شد این سایت به فهرست میراث جهانی ما نامگذاری شد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا