فرهنگ و هنر

چه خبر از مفتون امینی؟

مفوتون امینی می گوید دوست دارد 22 کتاب خود را انتخاب کند ، اما در 95 سالگی بی حوصله شده و از شروع یک کسب و کار و به پایان نرسیدن او می ترسد.

این شاعر پیشکسوت در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران درباره وضعیت این روزهای خود گفت: من 95 ساله هستم و باید مدام از خودم مراقبت کنم. نمی توانم بیش از نیم ساعت از خانه بیرون بروم. لباس پوشیدن زمان زیادی می برد. پوشیدن جوراب واریسی یک ساعت طول می کشد. پاهای من زخم است و زخم دیابت بد است و من این زخم ها را دارم. کلیه های من خیلی سریع کار می کنند و نمی توانم جایی بروم.

وی افزود: “من اخیراً سه کتاب منتشر کرده ام.” خوشا یک باراک “شامل اشعار فارسی به همراه اشعار آذربایجانی از انتشارات سرزمین اهورایی و منتخبی از اشعار من است که در مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان موجود است. این کتاب منتشر شد در Qanoon بهترین انتخاب آثار من است ، که در اندازه جیبی مجلل و بسیار تمیز منتشر شده است. کتاب “گفتگو با مفتون امینی” توسط مهدی مظفری ساوجی در انتشارات مروارا منتشر شده است.

مفتون امینی در ادامه صحبت های خود درباره کتاب “گفتگو با مفتون امینی” با بیان اینکه این کتاب نوعی تاریخ شعر و شعر است ، گفت: مجلس خالی بود و همه مشغول کتاب های درسی و اینها بودند. فکر می کنم این کتاب در زمان مناسب منتشر شده است. از ارسال آن خوشحال شدم. این کتاب در واقع زندگینامه من است ، اما یک بیوگرافی خشک نیست و شامل رویدادهای عجیب از زندگی من است. مسائل اجتماعی و سیاسی که من در طول زندگی خود پشت سر گذاشته ام بر موهای من تأثیر گذاشته است. در مقدمه کتاب ذکر شده است که هر شاعری متأثر از وقایع آن دوران است و درباره آنها شعر می سراید. این کتاب به رویدادهایی که در جنگهای جهانی اول و دوم برای من اتفاق افتاده ، اشغال ایران ، دولت بیشواری تبریز و ملاقات با گوام ، مصدق ، نیما و جعفر بیشواری اشاره می کند. انتهای کتاب نیز حاوی مطالب فلسفی است ، من به فلسفه علاقه دارم و اسپینوزا ، فیلسوف هلندی و یهودی با فلسفه سیستماتیک را معرفی می کنم. در این کتاب نمونه هایی از سبک هندی آوردم و گفتم طالب آملی شاعر بسیار خوبی است با اشعار خوب و جالب ، اما او هیچ توجهی نکرد و من نمونه ای از اشعار او را آوردم. اگر حواشی ادبی خوبی در دهه های مختلف وجود داشته است ، آنها را نگاه کرده و بیان کرده اید. ادبیات خشک و خالی ، خواننده را خسته می کند ، اما این کتاب اینطور نیست و گاهی محتویات طنز آمیز دارد. کتاب خوبی است: البته باید بگویم کتاب خوبی است. حدود 500 صفحه است و تصاویری از من و دوستان و خانواده ام در کتاب منتشر شده است. البته همه اینها به سلیقه آقای ساوجی است. این کتاب خواندنی ، رمان مانند و سرگرم کننده است.

این شاعر در پاسخ به این س ifال که آیا کتاب جدیدی در اختیار دارید یا خیر ، گفت: “من دوست دارم مجموعه ای از کتاب هایم را داشته باشم ، بنابراین 22 جلد کتاب دارم.” اما من مریضم پشتکار و حوصله ادامه کار را ندارم. می ترسم کاری را شروع کنم و به جایی نروم. از طرف دیگر ، وضعیت کاغذ و این موارد بر اعصاب فرد فشار می آورد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا