فرهنگ و هنر

کاغذ؛ قاعده بازی در بازار کتاب کودک را به هم ریخت/ روشی برای آشتی با مولوی پس از 800 سال- اخبار ادبیات و نشر – اخبار فرهنگی کوآرت

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری کوآرت ، “قصه های شیرین ایرانی” انتشارات سوره آنلاین مجموعه خوبی برای دختران و پسران بلندپرواز است که داستانهای باستانی کشور را در قالب داستان و افسانه بیان می کند. داستانهای الهام بخش از گذشته تا به امروز که سعی کرده اند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند که با شفقت ، مدارا و اعتماد به نفس مشخص می شود. ظاهراً برای کودکان اما برای همه نوشته شده است. حسین فتاحی یکی از نویسندگان این پروژه است که داستانهای مثنوی منوحی را در قالب داستانهای کوتاه مناسب برای درک نوجوانان امروز نوشت. این کتاب پر از ماجراهای احساسی ، هیجان انگیز ، سرگرم کننده و آموزنده است.

در هر داستان ، نوجوان با مفاهیمی مانند حل مسئله ، صداقت ، تحمل و … آشنا می شود و می تواند در پایان هر داستان نتیجه گیری کند. در عین حال ، او عادات ، مزاج و شیوه زندگی حیوانات را درک می کند. علاوه بر همه اینها ، تصاویر هر داستان به جذابیت بیشتر آن کمک کرد. فتاحی در مورد این کتاب و لزوم بازآفرینی داستانهای قدیمی به سبک کودکانه صحبت کرد و پرسید که خواندن این مجموعه چه تاثیری بر نسل جدید خواهد گذاشت. او فکر می کند هر کشوری مانند یک درخت بزرگ است و اگر می خواهید درختی را از بین ببرید ، باید ریشه و فرهنگ آن را از بین ببرید. مصاحبه با این نویسنده شما می توانید پیام آشنا در زمینه کودکان و نوجوانان را در زیر بخوانید:

* آقای فتاحی ، اخیراً یک جلد از مجموعه “قصه های شیرین ایرانی” با تمرکز بر قصه های مثنوی مولانا منتشر کرد. ادبیات فارسی مملو از آثار ارزشمندی است که پیام های متفاوتی برای مخاطب امروز دارد. در عین حال، چرا مثنوی معنوی را بازنویسی و به نوجوانان تقدیم کنیمکه انتخاب کردی؟

پروژه ای با عنوان “داستانهای شیرین ایرانی” توسط مدیر دفتر کودک و نوجوان با تعدادی هدف به تعدادی از نویسندگان برجسته کودک ارائه شد. اولین و مهمترین هدف تبدیل داستانهای کلاسیک ایرانی به داستان و آشنایی نوجوان با آثار باستانی و هدف دوم سرگرمی ، آموزش و ترغیب مخاطبان به مراجعه به کتاب نویسنده اصلی بود. تصمیم گرفتم کتاب مثنوی معنوی را انتخاب کنم. زیرا آثار مولانا زمینه های متفاوتی دارد و هرکس می تواند با اندیشه عمیق خود از آنها استفاده کند. این کتاب از نظر ارزش برای نوجوانان بسیار مناسب است.

این کتابها چه تاثیری می توانند بر سبک زندگی نوجوانان امروزی داشته باشند؟

البته نوجوانی که کتاب خوانده است با فردی که کتاب نخوانده و آن را دوست ندارد متفاوت است. یک روز ، مادری برای پیشرفت فرزندش به انیشتین رفت و از او علت دانشمند شدنش را پرسید ، که اینشتین در پاسخ گفت: “به فرزند خود بگو داستان بخواند.” همچنین در این کتاب ، کودکان نحوه تصمیم گیری هنگام مواجهه با مشکلات هنگام خواندن داستان را می آموزند.

وقتی قهرمان موفق می شود دیو داستان را از طریق استدلال نابود کند ، همین مشکل در نوجوان نهادینه می شود و معتقد است که برای حل مشکل باید فکر کرد و راه حل مناسبی پیدا کرد. از سوی دیگر مثنوی معنوی ، اثر ارزشمند مولانا ، کتابی با محتوای احساسی ، عرفانی ، فلسفی ، سیاسی و … است که بنیانگذار ریشه های فرهنگ اجتماعی است. هر کشوری مانند یک درخت بزرگ است و اگر می خواهید درختی را نابود کنید ، باید آن را از ریشه کند.

کتاب ، کتاب برای کودکان و نوجوانان ، داستان ، جلال الدین رومی ، شومیز ،

به نظر شما چقدر در دستیابی به اهدافی که ذکر کردید موفق هستید؟ شما چی فکر میکنید آیا خواندن این کتاب می تواند مخاطبان نوجوان را ترغیب کند که به منبع اصلی یعنی مثنوی معنوی بازگردند و بیشتر آن را بخوانند؟

بله حتما. در این کتاب ، بخشی از مثنوی معنوی نوشته شده است و اکثر داستانهای منتخب دارای مضمون کودکانه هستند. نوجوان از طریق مطالعه با محتوای معنوی مثنوی آشنا می شود و این باعث می شود که کتاب اصلی مولانا را بخواند. در جهان ، کودکان در دوران کودکی با کلاسیک های کشور خود آشنا می شوند و مشتاق خواندن آنها در آینده می شوند. البته اگر در انتخاب اشعار و بازگشت کلمات و مفاهیم موفق شویم ، این میل بیش از پیش رشد می کند.

* من سالها با کودکان و نوجوانان در ارتباط بودم. با توجه به تجربه ای که در این سالها داشتم ، به نظر شما چرا نوجوانان امروزه در مقایسه با گذشته مطالعه کرده اند؟

هدف مطالعه بیشتر است ؛ اما این آنطور که انتظار می رفت اتفاق نمی افتد زیرا بچه ها بسیار سرگرم می شوند. در جامعه امروز ، رقبای زیادی برای کتاب وجود دارد ، به عنوان مثال ، سی دی های آموزشی با تصاویر و موسیقی ، و یک نوجوان صدا و تصویر را منتقل می کند ، اما هنگام خواندن ، در گوشه ای تنها است و کتاب می خواند. علاوه بر این ، والدین دغدغه های زیادی از جمله وضعیت اقتصادی دارند که منجر به کاهش هزینه ها در این زمینه شده است.

کتاب ها در جامعه نیز ارزش کمتری دارند. سیستم توزیع نامناسب نیز دلیل آن است. طبق آمار ، بین نوجوانان مخاطب و علاقه ای به کتاب وجود دارد ، اما تعداد آنها ناچیز است و ممکن است برخی از این مخاطبان در روستا نیز باشند ، در این صورت نوجوان نمی تواند کتاب را دریافت کند.

* صنعت نشر در سالهای اخیر با مشکلات زیادی روبرو شده است. مشکلات متأثر از همه ذینفعان و فعالان این حوزه. به عنوان یک نویسنده ، وضعیت کنونی را چگونه ارزیابی می کنید؟

آنچه من را نگران می کند مسائل بین ناشر و نویسنده است. قیمت کاغذ ، قیمت چاپ و … باعث کاهش تعداد و کیفیت کتاب ها شده است. نویسنده تمام تلاش خود را برای ارائه آثار ارزشمند انجام می دهد ، اما این مشکلات او را دلسرد می کند. به دلیل این شرایط ، اگر می خواهیم تعداد چاپ و تیراژ آثار را افزایش دهیم ، باید تصویر ، کاغذ و غیره را رها کنیم. این موضوع کیفیت کتاب را پایین آورده است. کیفیت پایین به معنی آزار خواننده و نویسنده است. مسائل گران قیمت نباید بر کیفیت کتاب تأثیر بگذارد ، باید به دنبال راه حل مناسب در این زمینه باشیم.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا