فرهنگ و هنر

گرانفروشی پروازهای اربعین در آژانس‌های حج و زیارت!

در پی توافق دیروز بین سازمان هواپیمایی و خطوط هوایی داخلی ، قیمت بلیط چهل پرواز از پنج تا شش میلیون تومان اعلام شد و در این میان مشخص نشد که کدام گروه از متخلفان (بخش خصوصی یا دولتی) باید با سازمان هواپیمایی به عنوان ناظر برخورد کنید؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، محمدحسن زیباخش ، سخنگوی سازمان هواپیمایی دیروز در مورد آخرین مورد پروازهای اربعین اظهار داشت: در پی توافق با شرکت های هواپیمایی ، قیمت بلیط پروازهای اربعین اعلام شد. به بر این اساس ، قیمت بلیط هواپیما برای پروازهای تهران ، شیراز ، اصفهان ، تبریز و اهواس به نجف پنج میلیون تومان در سطح دو جانبه و سه میلیون و 200 هزار تومان در یک طرف است. بلیط پروازهای مشهد به نجف باید شش میلیون تومان به صورت دو طرفه و حداکثر چهار میلیون تومان به صورت یک طرفه ارائه شود.

وی افزود همه خطوط هوایی باید از روز پنجشنبه (16 سپتامبر) تا 31 اکتبر برای این بلیط با قیمت های توافق شده اقدام کنند. وی افزود: برای افزایش قیمت چهل پرواز ، مسافران می توانند از طریق وب سایت سازمان هواپیمایی و سامانه شکایات مردمی اقدام کنند و مطمئناً بلافاصله رسیدگی می شود.

این اظهارات در حالی مطرح شد که زائران برای ثبت نام در سامانه سماح باید به ازای هر نفر 65 هزار تومان پرداخت می کردند و سپس به آژانس مسافرتی که زیرمجموعه سازمان حج و حج نیز می باشد معرفی شدند و متاسفانه قیمت بلیط برای چهل سفر بالاتر از قیمت توافق شده به فروش می رسد. به عنوان مثال ، قیمت بلیط یکی از این پروازها به شرح زیر است:

فروش چهل سفر گران قیمت!

یکی از گردانندگان این آژانس مسافرتی در پاسخ به یکی از حجاج که قصد سفر به عتابه العلیات را داشت ، توضیح داد که قیمت بلیط هواپیما برای سفرهای اربعین از حدود سه میلیون و 500 هزار تومان تا حدود چهار نفر متغیر است. یک میلیون و 500 هزار تومان یک طرفه است و قیمت آن به دو صورت یکسان به فروش می رسد.

در پاسخ به سوالی که چرا تفاوت زیادی بین قیمت بلیط هواپیما و قیمت های منتشر شده وجود دارد؟ وی گفت: “هر سال به همین صورت است و برخی از چهل پرواز به صورت سازمانی به فروش می رسد. سازمان هواپیمایی تاکنون سهمیه چهل پرواز دولت را اعلام نکرده است ، اما این پروازها اکنون با قیمت رایگان محاسبه می شود.” البته پروازها تا 26 اکتبر پر است.

اپراتور آژانس مسافرتی مربوطه را دنبال کنید: اگر چهل بلیط نیز اعلام شد ، تعداد محدودی است و متقاضیان باید بلافاصله آن را خریداری کنند.

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که در اخبار منتشر شده و برنامه های ارائه شده بین مراجع مسئول ، موضوع دولت اربعین یا پروازهای رایگان و سهام آنها ذکر نشده است. از سوی دیگر ، زائران برای ثبت نام در سامانه سماح باید 65 هزار تومان بپردازند که این مبلغ حدود 4 میلیارد تومان در مقابل 60 هزار زائر ایرانی مورد قبول دولت عراق است. در این بین ، مراجع نظارتی باید در این امر دخالت کرده و با متخلفان و فروشندگان برخورد کنند تا تکلیف زائران اربعین امسال مشخص شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا